* Prawa Pascala.

Cele
Uczeń:
  •  analizuje wynik doświadczenia i formułuje prawo Pascala
  •  przeprowadza doświadczenie potwierdzające słuszność prawa Pascala, przestrzegając zasad bezpieczeństwa
  •  podaje przykłady zastosowania prawa Pascala
  • posługuje się prawem Pascala, zgodnie z którym zwiększenie ciśnienia zewnętrznego powoduje jednakowy przyrost ciśnienia w całej objętości cieczy lub gazu 



 
Symulacja 
 Prawo Pascala
 
 
 
 
 
Doświadczenie 
Słuszność prawa Pascala demonstruje się zwykle za pomocą kolby szklarskiej, w której zrobiono małe otworki.  
 
 Ilustracja składa się z trzech części. Tło białe. Na pierwszej części widnieje szara strzykawka. Wylot strzykawki wbity jest w białą piłeczkę pingpongową. Piłeczka jest podziurawiona. Strzykawka wypełniona jest niebieską cieczą. Tłok odsunięty. Na drugiej części widnieje ta sama strzykawka z piłeczką. Tutaj jednak tłok zostaje przesunięty tak, że ilość cieczy w strzykawce zmniejszyła się o ponad połowę. Z dziur w piłeczce wypływa woda. Na trzeciej części strzałkami zaznaczono siły, jakie działają na strzykawkę i piłeczkę, z której wypływa woda. Czerwoną strzałką znaczono siłę działającą na tłok strzykawki. Kierunek prostopadły do podłoża, zwrot ku dołowi. Czarną strzałką, na poziomie cieczy, zaznaczono siłę, która ma przeciwny zwrot. Wewnątrz piłeczki znajduje się siedem czarnych strzałek. Zwrócone są od wnętrza piłeczki, do jej zewnętrznych krawędzi. Przypominają wskazówki zegarowe, wskazujące godziny.
Jeśli nalejemy do niej wody i naciśniemy tłoczek, to woda będzie się wylewać ze wszystkich otworków z jednakową prędkością. 
 
 
 

Prawo Pascala 

Nacisk wywierany z zewnątrz na ciecz lub gaz powoduje jednakowy wzrost ciśnienia w całej objętości cieczy lub gazu. 


 
 
 
Wykorzystanie Prawa Pascala
 
Prawo Pascala wykorzystywane jest w praktyce przy budowie różnego rodzaju podnośników, pras oraz hamulców hydraulicznych.

Symulacja
 Prasa hydrauliczna
 
 
 
Na rysunku przedstawiono dwa naczynia połączone, różniące się polem powierzchni przekroju poprzecznego. Na naczynie pierwsze działa siła zewnętrzna F1. Zgodnie z prawem Pascala ciśnienia wywierane na obydwa naczynia są jednakowe, zatem:

p _{1}=p _{2}

\frac{F _{1} }{S _{1} } = \frac{F _{2} }{S _{2} }

F _{2}= \frac{S _{2} }{S _{1} }  F _{1}
 
  
 
Mapa myśli - notatka graficzna
(tworząc notatkę w formie graficznej, nauka staje się bardziej skuteczna i efektywna)



 
 
Źródła:  
https://polinfo.eu/ 
https://www.vascak.cz/physicsanimations.php?l=pl 
https://www.youtube.com/watch?v=kBK-V3NTOn8